Jak se rozhodnout mezi elektronickými a magnetickými proudovými chrániči

 

Vzhledem k častým dotazům na použití elektronických a magnetických proudových chráničů jsme se rozhodli co nejsrozumitelněji vysvětlit výhody a nevýhody obou konstrukčních řešení a jak si mezi nimi vybrat.

Jak poznat elektronický a magnetický proudový chránič

Schéma elektronického a magnetického proudového chrániče Protože rozdíly mezi oběma typy jsou dány vnitřní konstrukcí, nijak se nemění vnější vzhled přístroje. Je tedy třeba se spoléhat na výrobce, že proudové chrániče správně označí jak schématem na přístroji tak také v typovém označení v katalogu. Bohužel již i na českém trhu se objevují případy, kdy z důvodu levnějších výrobních nákladů přechází výrobci na elektronické proudové chrániče, aniž by o této změně zákazníky informovali. Vlastnosti a možnosti použití elektronických a magnetických chráničů jsou však odlišné a zákazník by měl vždy vědět, co kupuje.
Magnetické chrániče Elektronické chrániče  

Výhody a nevýhody

Magnetické chrániče Elektronické chrániče

nejsou závislé na síťovém napětí: reagují i při přerušeném N vodiči před chráničem

jsou citlivější na rušivé vlivy: mají tedy větší tendenci k přecitlivělým reakcím

menší citlivost na rušivé vlivy

jsou závislé na síťovém napětí: nereagují při přerušeném N vodiči před chráničem
    stárnutím u nich dochází ke snižování intenzity magnetického pole a chrániče tak reagují stále více předčasně stárnutím a klimatickými podmínkami u nich nedochází ke změně parametrů    
    nejsou odolné velmi nízkým a vysokým teplotám jsou více odolnější nižším i vyšším teplotám    
Při výběru jde tedy v zásadě o posouzení přínosu větší odolnosti a správné citlivosti chrániče (tedy dlouhodobého vypínání ve správný okamžik) a toho zda existuje šance na přerušení N vodiče před chráničem a současně úniku proudu. Názory zda tato šance existuje či nikoliv (případně kdy) se u odborné veřejnosti liší. Jde však vždy o posouzení konkrétní instalace a nelze tedy dávat obecná doporučení.

Vypínání páčky při přerušení proudu

Některá provedení elektronických chráničů (ne však elektronické proudové chrániče BONEGA) reagují při poruše napájecího napětí vypnutím páčky, takže jejich činnost se musí obnovit ručním mechanických pohybem „natažením“ páčky.

Pozor na 4-pólové elektronické proudové chrániče!

Velkým nedostatkem normy je podle našeho názoru to, že neomezuje použití elektronického principu výhradně na 1 fázové provedené proudových chráničů. Někteří výrobci tohoto nedostatku využívají a na trh dodávají i 4 pólové (3-fázové) proudové chrániče funkčně závislé na síťovém napětí. U nich lze pak mluvit o životu nebezpečných přístrojích, protože pokud je nám známo žádný z nich nemá vyřešeno napájení jinak, než jen z jedné fáze. V případě přerušení této „napájecí“ fáze se stává takovýto elektronický proudový chránič nefunkční. Pokud jsou zbývající dvě fáze „pod proudem“ a dojde k probití některé z fází například na rám spotřebiče, chránič reziduální proud nijak nevyhodnotí a okruh tak neodpojí.

4-pólové chrániče BONEGA proto existují pouze v magnetické verzi.


Sortiment | Novinky| O firmě | KontaktyKde nakoupit | Reference | RSS

BONEGA spol. s r.o. Sudoměřice nad Moravou 302 [email protected], tel. ústředna: 518 335 333-5, tel.: 518 335 216