Odborné dotazy: Dvoumodulové proudové chránice s nadproudovou ochranou 15 kA (RCBO)


Nenašli jste hledanou odpověď? Zeptejte se našich odborníků

« Zpět na seznam témat

Obsah

  1. Proc nekteré proudové chránice ci „jisticochránice“ vykazují velmi výrazne sníženou hodnotu izolacního odporu v instalaci?
  2. Proc se nedoporucuje testovat proudové chránice „vadaskou“?
  3. Mohou se Vaše 2P RCBO "chránicojistice" oznacené PEP-15PJ používat i na nižší strídavé napetí než 230V?
  4. Jak jsou dlouhé pripojovací vodice prívodní N a uzemnovací bílý u jednomodulových proudových chrácniu s nadproudovou ochranou? Hodí se na jištení zásuvkových okruhu ve zdravotnictví?
  5. Chci si namontovat do koupelny váš proudový chránic BONEGA 2P 16A a potrebuji vedet, zda je v proudovém chránici BONEGA i ochrana proti nadproudum ? T.j. napr 16A, aby byla chránena zásuvka 16A/230V ? Nebo se musí jistící prvek predradit?
  6. Kdy je treba dávat do domovních el. instalací modulární jistice se zkratovou odolnosti 10 000A a kdy nižší, to je 6000A? Když merím impedancní smycku v domovní instalaci, tak namerený zkratový proud nebývá vyšší než kolem 400A.

Odborné dotazy a odpovědi

  1. Proc nekteré proudové chránice ci „jisticochránice“ vykazují velmi výrazne sníženou hodnotu izolacního odporu v instalaci?
    1. Prístroje, u kterých je nutné pro rízení nekterých procesu konstrukcne vložit elektroniku na výstup se mohou pri merení projevit nízkými hodnotami izolacního odporu.
    2. Pokud by jste však pred merením v samotném prístroji odpojili elektroniku, tak zjistíte izolacní odpor ve stovkách MOhmu.
    3. Na merení izolacního odporu soustavy s prístroji obsahujícími elektroniku reaguje i norma CSN 33 2000-6, kde se uvádí, že … prístroje obsahující elektronické prvky mohou pri merení ovlivnit izolacní odpor soustavy.
    4. V praxi to znamená NUTNOST odpojení takových prístroju pri merení.
    5. Na ruzných školeních lze od prednášejících slyšet také zkušenosti, že neodpojením takových prístroju s elektronikou mužete nekteré znicit (škody až za desetitisíce Kc) ci si poškodit svá merící zarízení.
    6. Pro informovanost oznacujeme na cele prístroje (tedy viditelne i v zakrytovaném rozvadeci) takové proudové závislé prístroje (vybavené elektronikou) na konci typu malým písmenem „e“. Napríklad: PEP-6PJe, PEP-10P63e, atd..

    Zpět na obsah

  2. Proc se nedoporucuje testovat proudové chránice „vadaskou“?
  3. V praxi casto dochází k mylnému ocekávání, že spojení „modrého“ pracovního „N“ vodice se „žlutozeleným“ zemnícím „PE“ vodicem v cásti vedení mezi proudovým chránicem a spotrebicem spolehlive proverí kvalitu proudového chránice. Opak je pravdou nebot na tento postup proudové chránice totiž nekdy zareagují vypnutím a nekdy ne, i když je chránic ve stoprocentním stavu. Na toto nevhodné „zkratové propojení“ bude reagovat proudový chránic podle toho, zda bude obvod bez záteže nebo se záteží. Z obecného principu fungování proudového chránice vyplývá, že v tomto prípade není dostatecný energetický potenciál a tím pádem není duvod k tomu, aby chránic vypnul. Obecne platí:

    1. Proudový chránic musí reagovat na testovací tlacítko vždy bez ohledu na zátež.
    2. Proudový chránic však nereaguje a ani nemá reagovat na spojení vodicu PE a N pri minimální nebo nulové záteži.
    3. Pokud po výmene nový chránic na „test“ zareaguje, znamená to pouze, že je nyní v obvodu vyšší zátež a ne, že je puvodní chránic vadný (velmi castý omyl).
    4. Výmena proudového chránice je v takovém prípade zbytecná a znamená vícenáklady na strane montáže i výroby

    Ostatní chyby i pri správných postupech testování:

    1. Testování se provede jen ve stavu úplného zapojení v rozvadeci. Výsledek pak muže ovlivnit i stav samotného obvodu.
      Doporucení: v prípade podezrení poruchy je treba proudový chránic testovat i bez zapojených výstupu !!! Pokud je v tomto prípade plne funkcní je treba hledat poruchu v obvodu, spotrebici, atd..
    2. Testovací tlacítko se drží po príliš dlouhou dobu a z proudového chránice se po chvíli „line typický pach spálené izolace“. Elektronika není totiž stavená na toto drastické zatížení.
      Doporucení: v prípade, že proudový chránic nereaguje na krátké stlacení testovacího tlacítka je treba zkontrolovat zda je (ci jsou) prívodní fáze v porádku. Pokud ano, tak je treba proudový chránic vymenit. Dlouhým držení tlacítka ješte nikdo proudový chránic „nerozhýbal“.
    3. Není dodrženo provádení pravidelných predepsaných testu. Podcenení této kontroly muže vést až k zadrení vypínacího mechanizmu. Intervaly predepisuje vždy výrobce. Velmi casto mají výrobci cást mechanizmu „zámku“ vyrobenu z kovu ci medi. Trecí plošky díky vzdušné vlhkosti korodují. Pokud se práve tato cást pravidelným testováním „necistí“ muže dojít k naprostému zablokování a tím k úplnému vyrazení ochrany proti vyšším reziduálním proudum. Obvykle je predepsaný interval testování 1 x za 3 mesíce. Firma BONEGA má tuto cást z plastu a proto i predepsaný interval testování je jen 1 x za 6 mesícu.

    Zpět na obsah

  4. Mohou se Vaše 2P RCBO "chránicojistice" oznacené PEP-15PJ používat i na nižší strídavé napetí než 230V?
  5. Ano, mohou. Pro funkci jistice není rozhodující napetí, ale proud a také proudový chránic magnetický (nezávislý na sítovém napetí) bude funkcní napríklad i pri AC napetí jen 24V. Pozor však na 1P RCBO oznacené jako PEP-6PJe nebo PEP-10PJe ve kterých jsou použity proudové chránice na elektronickém principu (proudove závislé) u nichž je napájení postavené výhradne na 230V.

    Zpět na obsah

  6. Jak jsou dlouhé pripojovací vodice prívodní N a uzemnovací bílý u jednomodulových proudových chrácniu s nadproudovou ochranou? Hodí se na jištení zásuvkových okruhu ve zdravotnictví?
  7. Jednomodulový proudový chránic PEP-10PJe s nadproudovou ochranou má jak modrý pripojovací „N“ vodic, tak bílý zemnící vodic o délce 75 cm. Co se týká možnosti jištení ve zdravotnictví, je treba rídit se normami elektroinstalací ve zdravotnictví. Doporucuji spíš konzultaci s „revizákem“, který bude pak novou instalaci prebírat. Musím upozornit, že atypické u techto jednomodulových proudových chránicu PEP-10PJe s nadproudovou ochranou je toto: Pokud vám uvedené atypické vlastnosti nebudou vyhovovat, tak mužeme nabídnout naše unikátní 2P provedení PEP-10PJ, které: Poznámka: pripravujeme na rok 2011 také jednomodulový proudový chránic s nadproudovou ochranou, který:

    Zpět na obsah

  8. Chci si namontovat do koupelny váš proudový chránic BONEGA 2P 16A a potrebuji vedet, zda je v proudovém chránici BONEGA i ochrana proti nadproudum ? T.j. napr 16A, aby byla chránena zásuvka 16A/230V ? Nebo se musí jistící prvek predradit?
  9. V našich chránicích BONEGA typu PEP-10P63 nebo PEP-10P63e ci PEP-10P100 není nadproudová ochrana. Musí se jim pro vámi uvedené úcely predradit príslušný jistic. Jinak to vyplývá i ze schématu uvedeném na samotném proudovém chránici. Hodnota v Amperech na proudovém chránici uvádí jen dovolené maximální zatížení svorek.

    Ovšem 2P proudové chránice s nadproudovou ochranou tzv. RCBO již máme v naší nabídce, a to pod oznacením BONEGA PEP-15PJ.

    Jsou celosvetové unikátní v nekolika faktorech:

    Zpět na obsah

  10. Kdy je treba dávat do domovních el. instalací modulární jistice se zkratovou odolnosti 10 000A a kdy nižší, to je 6000A? Když merím impedancní smycku v domovní instalaci, tak namerený zkratový proud nebývá vyšší než kolem 400A.
  11. Domnívám se, že váš dotaz by mel být spíš smerovaný na distributory elektriny, výrobce kabelu a na projektanty než na výrobce jistících prístroju. Výrobce prístroju je neosazuje, ten jen vykryje tuto poptávku na trhu. Jde tedy o stanovení velikosti energie, která se muže k jistícím prístrojum v extrémním prípade dostat. To, jak velká se tato energie prenese k samotnému prístroji je otázkou více faktoru, jako je prurez vodicu, ztráty a také toho, zda energetici vubec takový zdroj v blízkosti mají. Jistic má pak za úkol se s danou energií už jen spolehlive vyporádat = odpojit a být schopen opetovne chránit proti dalšímu zkratu.

    V praxi je dost castý zjednodušený prístup k volbe zda použít prístroje s vypínací schopností 6.000A nebo 10.000A ten, že pokud jde o hlavní jistic vetší než 25A, tak rozvadec osazují spíše 10 kA jistici.

    Pri sériovém zapojení se totiž energie a doba pusobení prípadného predpokládaného 10 kA zkratu rozdelí približne v pomeru 1:1 . Tedy 5 kA na hlavní jistic a 5 kA na jistice DPN. Vypínací schopnost použitých 6kA DPN jisticu pro dílcí obvody je tudíž pro toto zapojení naprosto dostacující.

    Profesionální prístup je však v presném posouzení jaká maximální energie se muže k jistici dostat. Obecne pro bytové a domovní aplikace platí (pokud není v blízkosti transformátor a privody nejsou predimenzované), že dostacující jsou i jistice s vypínací schopností do 6.000A. Pro vyšší jistotu lze použít však tuto kombinaci:Jediným logickým duvodem predimenzování (tedy použití 10 kA jisticu i tam, kde nebude nikdy tak vysoké energie dosaženo) je teoreticky vyšší životnost. Jde o to, že tyto prístroje jsou zkonstruované na vyšší zkraty. Nižší hodnoty zkratu je jen minimálne opotrebovávají (menší opalování kontaktu, menší tepelné namáhání, atd.).

    Naopak v prumyslových instalacích je trend jít ješte výše než na 10 kA vypínací schopnost. Je to práve tlak na vyšší životnost jisticu. Jiste nejsou velkou výjimkou prumyslové provozy, kde 10 kA jistic nevydrží ani pul roku. Tak vysoce odolné jistice doposud na trhu chybí.

    Proto pripravujeme i jistice s 15 kA vypínací schopností a již jsme vyvinuli dvoupólové RCBO (jistic + chránic) do 32A s vypínací schopností až 15 kA.

    Zpět na obsah

Pro přečtení více dotazů vyberte téma


Sortiment | Novinky| O firmě | KontaktyKde nakoupit | Reference | RSS

BONEGA spol. s r.o. Sudoměřice nad Moravou 302 [email protected], tel.: 518 335 216