-
Jak lze vypocítat hodnotu jistice z predpokládaného výkonu:
Velmi zjednodušene lze provést výpocet takto:
jednofázove I = P / Uf . cos f
trífázove I = P / v3 . Us . cos f
I = proud [A]
P = cinný výkon [W]
Uf = napetí fázové [V] 230 V
Us = napetí sdružené [V] 400 V
cos f = úciník ten se bere podle typu spotrebice od hodnoty 1 (treba topná spirála) do hodnoty 0,75 (motory)
poznámka: odmocnina z 3 = 1,732
Príklady:
I. Jednofázový spotrebic o výkonu 3 kW (3 000 W)
a) s úciníkem 1:
Výkon 3000 W : (230 V x1) = 3000 : 230 = 13,04 A (hodnota jistice)
b) s úciníkem 0,75:
Výkon 3000 W : (230 V x0,75) = 3000 : 172,5 = 17,39 A (hodnota jistice)
II. Trífázové spotrebice o celkovém výkonu 40 kW (40 000 W)
c) s úciníkem 1:
Výkon 40 000 W : (v3 x 400 V x1) = 40000 : (1,732 x 400 x 1) = 40000 : 692,8 = 57,737 A (hodnota jistice)
d) s úciníkem 0,75:
Výkon 40 000 W : (v3 x 400 V x0,75) = 40000 : (1,732 x 400 x 0,75) = 40000 : 519,6 = 76,982 A (hodnota jistice)
Zpět na obsah
-
Muže se použít váš dvoupólový jednomodulový jistic DPN nebo dvoumodulový jistic 1P+N, který vypíná L a N vodice jako obycejný jistic bez zapojení "N " vodice. Je i tak jistic funkcní?
Ano, muže se použít jistic s odpínáním "N" vodice i tak, že k nemu neprivedete "N " vodic a jistic bude i tak plne funkcní. Platí to jak pro jistice jenomodulové (DPN), tak i pro dvoumodulové 1P+N.
Zpět na obsah
-
Když do jistice DPN vložím hrebenovou lištu, tak jak velký prostor mi zustane pro vložení vodice?
V prípade, že do jistice DPN vložíte do jedné z trmenových svorek hrebenovou lištu o obvyklé výšce 1 mm, tak Vám zustane pro vložení vodice prostor o ctvercovém prurezu 5 x 5 mm. Pokud by byla tato forma nevýhodná, tak mužete použít pro pripojení vodice navíc hrebenovou prídavnou svorku s prícným nebo podélným napájením viz: http://www.bonega.cz/go.asp?odkaz=elektro/pridavne_svorky.htm.
Zpět na obsah
-
Jak provedu privedení fáze a „N“ vodice do druhé a tretí rady u jisticu DPN?
Celá otázka:
V rozvadeci mám 3 rady jisticu DPN. První rada zacíná 3f proudovým chránicem, pricemž v ostatních radách již proudový chránic není. Jistice v první rade (s proudovým chránicem) mám mezi sebou propojené vaší speciální klemovací lištou: "Ctyrpólový proudový chránic a jistice DPN (lišta 3P+N) se ctyrmi vidlickami a 2 x 14 hrebeny".
Jistice DPN ve zbylých dvou radách jsou mezi sebou propojené: " pomocí jednoho kusu 3 pólové hrebenové lišty a jednoho kusu 1 pólové hrebenové lišty". V tuto chvíli se mi ovšem jedná jak provedu privedení fáze a „N“ vodice do druhé a tretí rady. Není tam již místo na vodic, kterým bych provedl proklemování. Poradíte mi prosím jak tento problém rešit?
Odpoved
Rešení spocívá ve vložení dvou samostatných hrebenových prídavných svorek s délkou 32 mm. Jedna poslouží pro pripojení fáze a další pro pripojení „N“ vodice. Hrebínek této prídavné svorky se vloží do nekteré trmenové svorky prímo na DPN. Bude pak procházet prostorem mezi propojovacími lištami. Tím, že je hrebínek pomocné svorky dlouhý 32 mm, tak Vám bude otvor pro pripojení vodice vycnívat nad izolací propojovacích hrebenových lišt.
- Více Vám také napoví fotografie na konci montážního návodu: http://www.bonega.cz/go.asp?odkaz=elektro/pep_jistice_dpn_montaz.asp
- V katalogu najdete hrebenové prídavné svorky na strane 132: http://www.bonega.cz/elektro/download/katalog.pdf
Zpět na obsah
-
Mohou se Vaše 2P RCBO "chránicojistice" oznacené PEP-15PJ používat i na nižší strídavé napetí než 230V?
Ano, mohou. Pro funkci jistice není rozhodující napetí, ale proud a také proudový chránic magnetický (nezávislý na sítovém napetí) bude funkcní napríklad i pri AC napetí jen 24V. Pozor však na 1P RCBO oznacené jako PEP-6PJe nebo PEP-10PJe ve kterých jsou použity proudové chránice na elektronickém principu (proudove závislé) u nichž je napájení postavené výhradne na 230V.
Zpět na obsah
-
Zaujaly mne popsané jistice s odpínáním "N vodice" (jistic+vypínac) ve dvoumodulovém provedení (šírka 2x 17,6 mm) ci dokonce i v jednomodulovém "kombi" provedení (tzv. DPN), Existují i v trífázovém provedení?
Ano existují v provedení 3P+N a to ve všech charakteristikách, tedy „B“, „C“, „D“. Jsou vyrábené v hodnotách 1 až 63A (pripravujeme také jistice do 125A) . V naší nabídce najdete jistice ve vypínacích schopnostech 6 kA, 10 kA (pripravují se 15 kA a 30 kA).
Všechny prístroje s odpínáním „N“ vodice splnují také duležitou bezpecnostní podmínku:
ovládání pracovního vodice "nuláku" probíhá tak, že pri zapínání dojde nejprve k sepnutí "N" a pak teprve fáze a pri vypínání dochází nejdríve k odpojení fáze a pak teprve "N" = "N" obvod je tak chránený již od první fáze sepnutí až do skoncení vypnutí.
Zpět na obsah
-
Jaký je rozdíl mezi dvoupólovým jisticem, dvoupólovým jisticem 1P + N (1 + N) a jisticem DPN BONEGA oznaceným 1P+N?
1. Dvoupólový jistic (oznacuje se obvykle jako 2P a je dvoumodulový = šírka 2 x 17,8 mm) jde o prístroj, který v sobe sdružuje dva nezávislé jistice, které fungují tak, že když dojde k reakci na zkrat nebo pretížení v jednom z nich, tak odpojí soucasne i ten druhý (tedy dojde k soucasnému odpojení obou fází). Oba tedy mají zhášecí komoru. Spínání i odpínání probíhá soucasne. Slouží pro jištení dvoufázových obvodu.
2. Jistic s odpínáním „N“ vodice (oznacený obvykle jako 1P+N nebo 1+N a je dvoumodulový = šírka 2 x 17,8 mm) je to také sdružený prístroj (jeden klasický jistic se zhášecí komorou a vedle nej je obycejný vypínac). Když dojde k reakci jistice na zkrat nebo pretížení, tak soucasne zareaguje i vypínac a tím se preruší i „N“. Ovládání pracovního vodice "nuláku" je mechanicky provedeno tak, že pri zapínání dojde nejprve k sepnutí "N" a pak teprve fáze a pri vypínání dochází nejdríve k odpojení fáze a pak teprve "N" a to z duvodu bezpecnosti = "N" obvod tak chrání již od první chvíle sepnutí až do skoncení procesu vypnutí. Slouží tedy pro jištení jednofázových obvodu se soucasným odpínáním pracovního (stredního) vodice „N“.
3. Jistic DPN je jistic s odpínáním „N“ vodice, ale jen v jednom modulu (oznacený jako DPN = šírka 17,8 mm) je to zase sdružený prístroj, kde je uvnitr klasický jistic (se zhášecí komorou) a vedle nej je vypínac. Ovšem vše je jen v jenom modulu. Když dojde k reakci jistice na zkrat nebo pretížení, tak soucasne zareaguje i vypínac a tím se preruší i „N“. Ovládání pracovního vodice "nuláku" je mechanicky provedeno tak, že pri zapínání dojde nejprve k sepnutí "N" a pak teprve fáze a pri vypínání dochází nejdríve k odpojení fáze a pak teprve "N" a to z duvodu bezpecnosti = "N" obvod tak chrání již od první fáze sepnutí až do skoncení vypnutí. Slouží pro jištení jednofázových obvodu se soucasným odpínáním pracovního (stredního) vodice „N“. Tento prístroj tedy zabírá ˝ místa v rozvadeci a je cenove výhodnejší oproti dvoumodulovému provedení 1P +N, což je hlavní jeho rozdíl (mimo vypínací schopnosti, atd.) oproti klasickému jistici s odpínáním „N“ vodice.
Zpět na obsah
-
Jaký je rozdíl mezi jistici typu B a typu C? Jedná se mi o trífázoví jistic pred merícími hodinami.
Vážený pane, jde o pojem charakteristika jistice:
- B (resp. L), dríve také „V“. Nastavení reakce zkratové spoušte je v násobku 3 ln až 5 ln. Slouží predevším pro jištení elektrických obvodu se zarízeními, která nezpusobují proudové rázy (svetelné a zásuvkové obvody atd.)
- C (resp. U), dríve také „K“. Nastavení reakce zkratové spoušte je v násobku 5 ln až 10 In. Slouží predevším pro jištení elektrických obvodu se zarízeními, která zpusobují proudové rázy (žárovkové skupiny, motory atd.)
- D (resp. M), dríve také „-----“. Nastavení reakce zkratové spoušte je v násobku 10 ln až 20 In. Slouží predevším pro jištení elektrických obvodu se zarízeními, která zpusobují vysoké proudové rázy (transformátory, 2-pólové motory, motory s težkým rozbehem, obvody s velkými indukcnostmi, atd.)
V praxi to znamenám že:
Napríklad jistic o hodnote jmenovitého proudu 10A v charakteristice B musí odolat pri spínání nejakého spotrebice 3 až 5 násobku jmenovitého proudu, tedy v tomto príkladu náhlému rázu 30 až 50A. Jistic o stejné hodnote 10A avšak charakteristice C musí odolat pri spínání spotrebice 5 až 10 násobku jmenovitého proudu, tedy v tomto príkladu rázu 50 až 100A.
Z toho tedy plyne záver, že cím vyšší charakteristika, tím je jistic odolnejší na krátkodobé zatížení prevyšující jeho jmenovitou hodnotu. V praxi jde o situace kdy vám jistic „vypadne“ napríklad pri rozbehu motoru, pri pocátku svarování, atd..
Zpět na obsah
-
Je nutné mít u vašich jistících prístroju prívod vždy shora nebo muže být vstup i zespodu?
K prístrojum BONEGA pro strídavý proud (AC) jako jsou jistice DPN, EV-6J, PEP-6J, PEP-10J, PEP-30J dále proudové chránice PEP-10P63, PEP-10P63e, PEP-10P100, dvoumodulové proudové chránice s nadproudovou ochranou PEP-15PJ a k vypínacum PEP-10V63 a PEP-15V125, mužete dát prívod jakkoli, tedy zdola i s shora. Nemá to vliv na funkci techto prístroju. Neplatí to však na prístroje pro stejnosmerný proud (DC), kde je naopak naprosto nutné dodržovat polaritu (z duvodu principu fungování). Uvádíme to i v technických parametrech na našem webu.
Zpět na obsah
-
Prosím o informaci, zda je možné u Vás objednat jednomodulový jistic s odpínáním N vodice, tzv.DPN s vypínací schopností 10 kA v charakteristice B,C,D až do 32A. Pokud ne, tak mi sdelte prosím, kdy je budete vyrábet.
Asi vás moc nepoteším, ale jednomodulové DPN s 10 kA vypínací schopností až
do 32A je za stávajících teoretických i praktických poznatku vývoje jistících
prístroju dost nereálné vyrobit. Pri 10 kA jde u vyšších jmenovitých hodnot o
obrovské energie (u menších hodnot tlumí významne velikost energie vnitrní odpor
vinutí cívky).
My jsme v jednomodulovém DPN (jistic + vypínac) dosáhli celosvetového
prvenství s 6 kA vypínací schopností (nejlepší konkurence dosahuje jen na 4,5 kA).
Pokud trváte na 10 kA vypínací schopnosti, tak jsou tato rešení:
- Použít 10 kA dvoumodulový jistic + vypínac tzv. 1P+N napríklad v naší
rade jisticu PEP-10J
- Pockat si, až otestujeme stávající naše 6 kA DPN do jaké hodnoty
jmenovitých proudu dosahuje 10 kA. Víme jiste, že dosahujeme 6 kA až po 32A, ale je možné, že 10 kA odolá jistic DPN treba až do hodnot 16A (možná i víc ...? Musíme si to
overit).
- Hlavní jistic použít s 10 kA vypínací schopností a za ním v sérii
zapojit všechny 6 kA DPN jistice (pri sériovém zapojení se totiž energie a
doba pusobení prípadného predpokládaného 10 kA zkratu rozdelí približne v
pomeru 1:1 . Tedy 5 kA na hlavní jistic a 5 kA na jistice DPN. Vypínací
schopnost použitých 6kA DPN jisticu pro dílcí obvody je tudíž pro toto
zapojení naprosto dostacující.
Vždy musí jít o individuální posouzení konkrétní situace a ve vyhodnocení
jaká maximální energie se muže vubec k jistici DPN dostat. Obecne pro bytové a
domovní aplikace platí (pokud není v blízkosti transformátor a prívody nejsou
príliš predimenzované), že dostacující jsou i jistice s vypínací schopností do
6.000A.
Zpět na obsah
-
Podle jaké normy se mají používat jistice s odpínáním "N" (fáze a soucasne i nuly) ve zdravotnictví?
Tuto problematiku reší norma CSN 332140. Rozvody musí být rešeny tak, že pred trafem je podmínka odpínání jedné fáze a soucasne 'N' a za trafem (ZIS) musí být dvoupólové jistice (s odpínáním 2 fází).
Zpět na obsah
-
Odpínají jistice BONEGA 1P+N a 3P+N první fázi a teprve pak "N"?
Nejen naše jistice 1P+N a 3P+N, ale i všechy naše proudové chránice i DPN splnují podmínku zapnutí ‘nuláku’ v predstihu pred fázemi a pri vypnutí naopak. Je to velmi podstatný prvek zvyšující bezpecnost uvedených prístroju.
Zpět na obsah
-
Jak lze propojovat jistice BONEGA DPN? Máte na to nejaké speciální propojovací lišty? Lze použít vaše svorky pro pripojení AL vodicu?
Naše jistice 1+N lze propojovat pomocí 2P propojovacích lišt a to jak vidlicových tak i hrebenových. Nejde o speciální typy lišt. Jedná se o standardní. My je však také vedeme a jsou skladem jak 1P, 2P(pro 1P+N), 3P, 4P (pro 3P+N) . Pokud budete do budoucna potrebovat i propojení prístroju DPN (jistic + vypínac v jednom modulu) jsou vám také k dispozici propojovací lišty 1P. Prístroj DPN lze také použít i na pripojení AL vodicu, protože máme jako jedni z mála postríbrené svorky. Viz. prohlášení
Zpět na obsah
-
Existuje možnost uložení uživatelského popisku jisticu a dalších prístroju rady P-E-P v mém pocítaci?
Do pocítace lze uložit jak uživatelské tak i montážní popisky. Naleznete je v levém menu v Odborné sekci.
Zpět na obsah
-
Mužu na prístroje BONEGA pripojit AL vodic, popr. AL+CU?
Do našich prístroju mužete zapojit obojí, tedy hliníkové vodice i medené. Obecne se však i pri rekonstrukcích dává prednost výmene hliníkových vodicu za medené. Jiste vám však žádný z výrobcu nedoporucí vkládat do jedné prístrojové svorky jak hliníkový, tak i medený vodic, protože oba materiály mají velmi rozdílné vlastnosti. Konstrukce našich svorek však umožnuje vložení i dvou vodicu o ruzném prurezu a garantujeme, že spojení bude dostatecne pevné. Pro upresnení je prurez svorek u našich jisticu 35 mm2 pro plný vodic a 25 mm2 pro slanený vodic.
Zpět na obsah
-
Jak lze propojovat jistice BONEGA DPN pomocí propojovacích lišt?
Propojení jednotlivých jednomodulových prístroju DPN mezi sebou z PRÍVODNÍ strany je možné jak "klemováním" tak pomocí hrebenových vidlicových lišt. Je libovolné zda zvolíte prívod zhora nebo ze spodu. Z duvodu odvodu tepla ze samotné propojovací lišty však doporucuji dávat propojení z horní strany.
Konstrukce svorek u DPN je taková, že z každé strany prístroje jsou dve svorky pro vstup/výstup fáze a pro vstup/výstup stredního vodice "nuláku". Obe svorky nejsou ve stejné rovine, ale jsou zámerne výškove odsazené, což umožnuje jejich propojování a prispívá také k bezpecnosti spojení.
Propojení pomocí propojovacích lišt lze rešit temito zpusoby:
a) pomocí dvou 1 pólových hrebenových lišt posazených vedle sebe (jejich jazýcky musí být na kraji lišty), kdy:
- z jednoho hrebenu budou napájené všechny DPN ovšem jen jednou fází
- z druhého hrebenu bude vycházet napojení na strední vodic
b) pomocí jednoho kusu 3 pólové hrebenové lišty a jednoho kusu 1 pólové hrebenové lišty posazených vedle sebe (jejich jazýcky musí být na kraji lišty), kdy:
- z jednoho kusu 3 pólové hrebenové lišty budou napájené postupne tremi fázemi všechny DPN v rade (tedy vždy po trojicích), címž dojde k rovnomernému rozložení zatížení 3F prívodu el. proudu do rozvadece nn
- z druhého hrebenu bude vycházet napojení na strední vodic
c) pomocí jednoho kusu 2 pólové hrebenové lišty a jednoho kusu 1 pólové hrebenové lišty posazených vedle sebe (jejich jazýcky musí být na kraji lišty), kdy:
- z jednoho kusu 2 pólové hrebenové lišty budou napájené postupne dvema fázemi všechny DPN v rade (tedy vždy po dvojicích), címž dojde k rovnomernejšímu rozložení zatížení 3F prívodu el. proudu do rozvadece nn
- z druhého hrebenu bude vycházet napojení na strední vodic
d) pripravujeme také pro tyto úcely speciální propojovací 2 pólovou lištu
Zpět na obsah
-
Kde lze využít jistice BONEGA DPN?
Všude tam, kde je potreba SOUCASNE odpínat fázi s 'nulákem'. V CR je to napríklad povinné u aplikací ve zdravotnictví, pri ochrane elektrických podlahových topení, pri elektrickém odmražování rýn, pri elektrickém vyhrívání chodníku, ve výbušném prostredí, do kterého dnes spadají i drevovýroby jako jsou pily, truhlárny, atd.. V zahranicí (predevším Francie, Rakousko, Španelsko, atd.) se používají 1P+N = DPN povinne i pro zásuvkové ci svetelné obvody. Obecne je takový obvod po vypnutí mnohem více bezpecnejší, protože asi jak víte, témer každý elektromontér v CR se setkal s proudem v 'nuláku'. Tím, že se odpojí i tento 'nulový' pracovní prívod je takové riziko vylouceno. Použití DPN velmi vítají jak revizní a bezpecnostní technici, tak i elektro údržbári, nebot se v takto zapojeném okruhu mnohem lépe hledá prípadná porucha a okruh se dobre merí.
Zpět na obsah
-
V jakém odvetví se dají využít jistice s N-polem (1+N,3+N) a k cemu predevším slouží ?
Vážený pane,
jistice s N-pólem se využívají všude tam, kde je potreba soucasne s odpojením fáze (fází) odpojit i nulový vodic. Využití to nachází predevším:
- ve zdravotnictví
- v prumyslových aplikacích
- v bytových rozvadecích v CR zatím jen velmi omezene
Toto rešení také napríklad velmi ocenují revizní technici pro umožnení snadnejší kontroly a elektrikári pri hledání poruch.
Nejvetší rozmach má toto rešení ve Francii, kde jsou takto povinne vybaveny nejen zásuvkové, ale i svetelné okruhy v domácnostech. Je to nepochybne bezpecnejší, nebot i v nulovém vodici se muže objevit proud, takže vypnutí vypínace nemusí ješte znamenat že jsou vodice ci zarízení zcela bez proudu (duvodu muže být nekolik).
Touto cestou jde cástecne i horní Rakousko a Španelsko. U nás se toto rešení používá hlavne ve zdravotnictví. Mluví se však stále casteji v ostatních zemích Evropy (i u nás) o velkých prednostech takové aplikace a o povinném zavedení.
Rešení 1P+N nebo 3P+N má nevýhodu však v tom, že v rozvadeci to zabírá místo. Rešení je v tzv. DPN, což je v jednom cca 18 mm modulu jistic + vypínac. Nevýhodou byla doposud malá vypínací schopnost (nejlepší do 4,5 kA a to jen do 25A).
My nyní dokoncujeme vývoj DPN do 40A s vypínací schopností 6 kA (predevším pro francouzský trh), cím dosáhneme mimo jisticu rady P-E-P - 10J dalšího celosvetového prvenství.
Pro vaši informaci se ve Francii prodá do bytových rozvadecu více DPN než jisticu.
Zpět na obsah
-
Jsou pácky jisticu barevne rozlišeny podle proudové hodnoty ?
Ano, jsou v souladu s barvami vložek závitových pojistek.
Zpět na obsah
-
Jak jsou elektroprístroje BONEGA výškove kompatibilní s jinými el. Prístroji používanými v rozvadecích v prípade uchycení na DIN lišty ?
Se všemi, které splnují výšku 44 - 61 mm od hrany DIN lišty. Více ve srovnání jisticu
Zpět na obsah
-
Na co jsou výrezy pod vypínací páckou jistice a nad spodní svorkou ?
Na plastové popisky (uživatelský popis jistice a schematický popis), které budou vkládány práve do techto výrezu. Tyto popisky jsou dodávány jako nedílná soucást jisticu.
Zpět na obsah